Blog posts

Chcesz schudnąć? Zawsze będziesz grubasem!

Chcesz schudnąć? Zawsze będziesz grubasem!

PSYCHODIETKA, PSYCHOLOGIA

Zawsze będziesz grubasem, to nigdy się nie zmieni. Nie, nie mam zamiaru Cię obrażać. A właściwie, to nas… Przecież ja też jestem grubasem. Mentalnym grubasem. I to się nigdy nie zmieni!

Masz rację, “grubas” to niemiłe określenie. Wyraźnie sprawia, że czujemy się gorzej, wyczuwamy ten negatywny przekaz, jaki ze sobą niesie. Już tłumaczę, dlaczego go użyłam.

Mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Najpierw zła. Ta mentalna nadwaga będzie z Tobą na zawsze. Co to znaczy? Każdy z nas ma pewne utarte “ścieżki” w mózgu, oraz “zapiski” w całym ciele. Pewne schematy, powtarzające się reakcje, utrwalały się w nas przez lata. W sytuacjach kryzysowych, gdy mamy gorszy okres, cięższe dni, problemy (a uwierz mi, że KAŻDY takie ma), większość z nas wraca do tych utartych ścieżek, wyuczonych nawyków. Może się okazać, że to nad czym pracowaliśmy przez ostatnie tygodnie, miesiące czy lata, może przegrać z tym, co znane dla naszego mózgu i organizmu od lat. Wrócimy do niechcianych zachowań, myśli, reakcji. Nic dziwnego… Umówmy się, jeśli coś utrwalało się w naszym życiu przez lata, to na pewno jest silniejsze, niż te nowe schematy, które próbujemy wdrożyć w ostatnim czasie. Dodatkowo mamy chwile zwątpienia w siebie, gorsze dni, źle o sobie myślimy, to wszystko prowadzi do jednego… Nawrotów.

To niestety nie wszystko. O ile schudliśmy i waga poszła w dół, to nie pozbyliśmy się komórek tłuszczowych.  A te nie próżnują i tylko czekają na okazję, by się podtuczyć. Osobie, która miała nadwagę o wiele łatwiej i szybciej przybrać na wadze, niż temu, kto takich ilości komórek nie posiadał.

Wiesz pewnie, że alkoholikiem, narkomanem, osobą uzależnioną jest się całe życie… Większość z nas, w różny sposób, też jest uzależniona od jedzenia. Nasza nadwaga wynika z wielu przyczyn, a najczęściej z kombinacji kilku, bądź kilkunastu. Negatywne nawyki, problemy z emocjami, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, relacje z bliskimi i obcymi nam ludźmi czy nuda, to tylko kilka z nich.

To nie są mile wiadomości, z każdej strony czyha na nas niebezpieczeństwo powrotu nadwagi.

  • PSYCHIKA (negatywne myślenie o sobie)
  • CIAŁO (komórki tłuszczowe)
  • NAWYKI (objadanie się, zaprzestanie ćwiczeń)

Ale, ale! Mam też dobrą wiadomość. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, o czym napisałam jesteś bogatszy o iście istotna wiedzę! Możesz się przygotować na każdą ewentualność. Tworzyć plany wyjścia, przewidywać swoje ruchy, wspierać siebie i robić wszystko, by w razie kryzysu dzielnie przetrwać. Nie myśl o tym jak o bitwie, nikt tu nie szykuje się na wojnę, nie bądź sam dla siebie wrogiem – to wyniszcza.

Pracuj nad tym, co możesz. Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić. 

Jesteś dla siebie przyjacielem. Wspieraj, kochaj, pomagaj chwal, bądź gotowy na lepsze i gorsze czasy. Pamiętaj – to będzie z Tobą zawsze. Nie jesteś felernym wyjątkiem. Kto ma podobnie, niech podpisze się niżej. Zobacz, ile nas jest. Całe życie z mentalną nadwagą, bagażem, który akceptujemy, poznajemy i umiemy z nim spacerować przez życie w pełnym uśmiechu.

Temat mocniej opisuję na YouTube. Zobacz wideo, jakie przygotowałam o tym jak wrócić do zdrowych nawyków, gdy znów wpadłaś w pułapkę przeszłości. Zobacz na moim kanale TU lub poniżej.

 

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.