Blog posts

Jak planować spokojną przyszłość finansową?

Jak planować spokojną przyszłość finansową?

LIFESTYLE

Często słyszę, że zdrowy styl życia jest drogi. “Drogi” to pojęcie względne – wszystko zależy trochę od zasobności Waszego portfela i znacznie od głowy na karku, czyli mądrego zarządzania finansami.

Patrząc z perspektywy czasu, uważam, że są trzy etapy dorosłości. Pierwszy, gdy kończysz 18 lat i ten, poza dowodem, nie ma nic wspólnego z dorosłością. Drugi, gdy rozpoczynasz studia, tutaj uczysz się tylko podstaw dorosłości, wstępu do dalszej drogi. I trzeci, ten właściwy, gdy zaczynasz samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Uwierzcie mi, że ta najważniejsza i najprawdziwsza dorosłość dotyczy trzeciego etapu…

Jestem osobą młodą, ale wiem już dużo o inwestycjach. Gdy dziewczyna w moim wieku kupuje sobie mieszkanie, do tego w Warszawie, a w dodatku w dobrej lokalizacji, otrzymuje kilka komentarzy otoczenia…

  • Mieszkanie na pewno należy do Twojego męża.
  • Nie, nie mam męża.
  • Mieszkanie na pewno kupili Ci rodzicie.
  • Nie, mieszkania nie kupili mi rodzicie, choć oczywiście bardzo mnie w tym wspierali.
  • Mieszkanie na pewno dostałaś w spadku po cioci z Ameryki.
  • Hah. Chciałabym!

Przechwytywanieaaaa

Ciężko uwierzyć w to, że dobrze ogarniam rzeczywistość i wiem, jak zarządzać swoimi pieniędzmi.  Zdrowe odżywianie – kosztuje, zdrowy styl życia – kosztuje, utrzymanie siebie – kosztuje, to wszystko wiadomo nie od dziś.

Odkąd zaczęłam działać na blogu i pracować na własną rękę, po kupnie mieszkania i kolosalnych wydatkach z tym związanych, zaczęłam rozglądać się za możliwością mądrego lokowania pieniędzy. Szukając zabezpieczenia się na przyszłość, warto przyjrzeć się bliżej funduszom inwestycyjnym.  NN Investment Partners poprosiło mnie, abym wyjaśniła Wam na czym to wszystko polega.

kaboompics_Young woman sitting on the sofa and working on her laptop (2)

Czym jest fundusz inwestycyjny i dlaczego warto?

Fundusz inwestycyjny to forma/ sposób zbiorowego inwestowania, w ten sposób lokujesz swoje środki w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. Masz możliwość wyboru różnych funduszy w zależności od ryzyka, jakie chcesz podjąć czy oczekiwanej stopy zwrotu.

Powierzasz zarządzanie swoimi finansami wykwalifikowanym specjalistom. Zarządzający podejmuje decyzje, które papiery wartościowe mają stanowić cześć danego funduszu.

W ramach oferty NN Investment Partners, masz do wyboru kilka opcji: fundusze akcji, fundusze obligacji, fundusze gotówkowe, fundusze mieszane i fundusze cyklu życia.

Warto zainwestować, jeśli chcesz:

  • odkładać jednorazowo lub regularnie nadwyżki finansowe na przyszłość,
  • mieć szansę na większe zyski i bierzesz pod uwagę zmienność inwestycji, a także ryzyko, jakie się z tym wiąże,
  • mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy, bo możesz wpłacać i wypłacać środki każdego dnia,
  • inwestować na emeryturę, edukację dzieci i podobne cele.

Jak zacząć inwestować?

Możliwości inwestycji jest naprawdę wiele! Aby wybrać odpowiedni dla Ciebie fundusz inwestycyjny, warto zapoznać się z tym poradnikiem.

Najlepiej wybrać interesujący Cię poziom ryzyka inwestycyjnego. Najważniejsze założenie: im wyższe ryzyko tym wyższy potencjalny zysk lub potencjalna strata.

Kolejno, zastanów się nad odpowiednim dla Ciebie horyzontem czasowy inwestycji. Im krótszy horyzont czasowy tym oczekiwana stopa zwrotu z reguły jest niższa.

kaboompics_Female legs lying on table

Wiem, że myślenie o przyszłości nie jest łatwe i przyprawia ludzi w moim wieku o szybsze bicie serca. Zastanawiasz się nad tym w jaki sposób zarządzać swoimi finansami, skąd brać środki na codzienne wydatki, czy spełnianie marzeń.  Też byłam w tym miejscu, wiem, jak to jest.

Ten prawdziwy etap dorosłości, to jedna wielka niewiadoma. Szukaj swojej drogi i swojego sposobu, możliwości jest naprawdę wiele, pora je poznać. Być może fundusze inwestycyjne są właśnie dla Ciebie – rozważ wszelkie za i przeciw, sprawdź korzyści jakie się z tym wiążą i porozmawiaj z doradcą. Im wcześniej weźmiesz sprawy w swoje ręce, tym lepiej. Nie czekaj, rozejrzyj się za rozwiązaniem najlepszym dla Ciebie i działaj. 🙂

Post powstał w ramach współpracy z NN Investment Partners

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.