Blog posts

Krem czekoladowy z batatów

Krem czekoladowy z batatów

PRZEPISY

Jeśli jesteście łasuchami i brakuje Wam czekolady, mam dla Was ciekawą alternatywę – dietetycznie, smacznie i szybko!

Cały czas trwa kampania “Pokochaj olej rzepakowy”, gdzie staramy się przybliżyć właściwości tego tłuszczu. W poniższym przepisie będziemy zapiekać warzywa w bardzo wysokiej temperaturze, rafinowany olej rzepakowy świetnie się do tego nadaje, ponieważ nie traci cennych wartości odżywczych, mimo obróbki termicznej.

olej rzepakowy

Podejrzewam, że staracie się ograniczać kalorie, jeść rozsądniej, jednak pamiętajcie, że tłuszcz jest niezbędny w diecie, nie unikajcie go, ale nauczcie się wybierać ten, który najlepiej na Was wpłynie. Dobrym posunięciem jest zastąpienie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi, co pomoże w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Olej rzepakowy zawiera najmniej tłuszczów nasyconych spośród powszechnie dostępnych tłuszczów (patrz wykres poniżej), dlatego jest polecany przez ekspertów.

wykres_12.12

Źródło: Dane Instytutu Aklimatyzacji i Hodowli Roślin

Poza tym zawarte w oleju rzepakowym wielonienasycone kwasy tłuszczowe ALA i LA, odpowiednio z rodziny omega-3 i omega-6 oraz sterole roślinne pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

Najczęściej oleje kojarzą nam się z potrawami na słono, czas to zmienić. Zobaczcie, ile pysznych i ciekawych zastosowań ma olej rzepakowy.

Krem czekoladowy z batatów

Składniki:

1 duży batat

2 dojrzałe banany

1 łyżeczka miodu

olej rzepakowy

3 łyżeczki kakao

 

Przygotowanie:

Batata kroimy na pół i smarujemy dokładnie olejem rzepakowym, zapiekamy go w temperaturze 200 stopni C. przez 30 minut (sprawdzajcie czy nie będzie miękki wcześniej). Wyjmujemy, dodajemy banany, kakao i miód, a następnie blendujemy na gładką masę.
IMG_6585
IMG_6608
IMG_6600
IMG_6653 -small2

ENJOY_pasek_2

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.