Blog posts

Pomysł na smakowy olej rzepakowy – zrób to sam!

Pomysł na smakowy olej rzepakowy – zrób to sam!

PRZEPISY

Jak urozmaicić swoją kuchnię, a tym samym dietę i gotowanie? Eksperymentować, testować nowe i działać! Głównym patentem jest używanie ziół i przypraw do smaku, które czasem potrafią zmienić potrawę o 180 stopni. Tym razem, na stół wskakuje smakowy olej rzepakowy, który można w łatwy sposób zrobić samemu w domu.

logo-rzepak

W ramach kampanii „Pokochaj olej rzepakowy”, która jest realizowana przy wsparciu Unii Europejskiej oraz Rzeczpospolitej Polskiej, staram się w każdym wpisie tematycznym podkreślić walory i korzyści wynikające ze spożywania oleju rzepakowego, który jest często niedoceniany.

Co zawiera olej rzepakowy?

– W porównaniu z innymi popularnymi olejami roślinnymi zawiera dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, czyli najbardziej cennej grupy kwasów tłuszczowych, które powinny być dostarczane z pożywieniem.

Kwas ALA (z rodziny omega-3) zawarty w oleju rzepakowym wpływa na rozwój komórek nerwowych i mózgu. Ponadto wspomniany kwas ALA oraz kwas LA (z rodziny omega-6) są potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci oraz wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

– Olej rzepakowy jest źródłem cennych przeciwutleniaczy, bo  charakteryzuje się wysokim poziomem witaminy E.

– Długo zachowuje świeżość, bez konsekwencji w składzie.

 

Jak przygotować smakowy olej rzepakowy?

Wszystko zależy od tego, jakie smaki lubicie… Zdecydowałam się na stworzenie moich trzech ulubionych – chilli, bazylia-pesto oraz czosnkowy.

IMG_5467

Chilli – wystarczy odrobina, by poczuć różnicę, pamiętajcie, ze tutaj lepiej dosypać, niż przesypać.

Bazylia-pesto – możliwości jest kilka, wykorzystanie świeżych listków bazylii, bazylii suszonej czy pesto (osobiście lubię najbardziej ostatnią formę).

Czosnkowy – najlepiej wrzucić całe ząbki czosnku, jak widzicie u mnie to największa butelka, ponieważ to mój ulubiony smak.

 

IMG_5475

IMG_5486

aaaaaaaa4

IMG_5477

IMG_5483

IMG_5488

 

Każdy z tych rodzajów nadaje się zarówno do dań na zimno, jak i na ciepło – do sałatek, smażenia czy pieczenia. Można je nawet ze sobą łączyć!

Spróbujcie – to świetna opcja!

ENJOY_pasek

 

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.