Blog posts

Zielona kawa – czy warto ją pić?

Zielona kawa – czy warto ją pić?

Uncategorized

Należę do duuuużej rzeszy fanów kawy. Testuję ją pod każdą postacią i nigdy nie mam dosyć. Dlatego właśnie, gdy tylko usłyszałam o ZIELONEJ KAWIE, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Tym bardziej, że okrzyknięto ją fantastycznym środkiem na odchudzanie.

Czym jest zielona kawa?

Nie ma się czego obawiać, to dosłownie – KAWA, tylko z jedną małą różnicą – to kawa przed obróbką, jej ziarna nie są poddawane procesowi palenia.

Brak obróbki termicznej sprawia, że duże zasoby kwasu chlorogenowego nie ulegają zmniejszeniu, jak podczas procesu palenia ziaren kawy. Co mu zawdzięczamy? Kwas chlorogenowy obniża przyswajanie węglowodanów do krwi, a tym samym pozytywnie wpływa na metabolizm glukozy
i dlatego może być pomocny podczas “napadów” głodu.

Jeśli chodzi o samą kofeinę, to ze względu na różnicę w ekstraktywności ziaren zielonych i palonych, napar z zielonych ziaren kawy, zawiera nieco mniej kofeiny, niż kawa palona.

Dodatkowo, w odróżnieniu od małej czarnej, zielona kawa nie zawiera podejrzewanych o szkodliwe działanie substancji takich jak kahweol czy kafestol. 

Właściwości zielonej kawy:

– zawiera kofeinę, antyoksydanty i kwas chlorogenowy,
– przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę i marskość wątroby,
– ma właściwości antywirusowe, bakteriobójcze i antynowotworowe,
– poprawia kondycję serca,
– obniża cholesterol,
– zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne,
– pobudza przemianę materii,
– poprawia wydolność fizyczną i zwiększa wytrzymałość,
– zmniejsza stopień odczuwania zmęczenia podczas wysiłku.

Przełom w odchudzaniu?

Jak powinniście zauważyć, raz na jakiś czas, wynajduje się “cud” produkty. Tym razem padło na zieloną kawę. Od samego picia zielonej kawy nie stracimy ponadprogramowych kilogramów, bo nie tyjemy dlatego, że nie dostarczamy sobie tego typu napojów. Pamiętajcie, że źródła nadwagi szukamy indywidualnie. Niemniej, warto się przyjrzeć zielonej kawie, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Nie sprawi ona, że uzyskamy figurę Anji Rubik czy Ewy Chodakowskiej, ale może okazać się pomocna podczas procesu zmiany nawyków żywieniowych, dzięki jej działaniu na metabolizm. Ekstrakt z zielonej kawy zmniejsza kumulację tłuszczu w ciele poprzez zmniejszenie jego absorbcji oraz zwiększenie metabolizmu tłuszczu.

 

Jak smakuje zielona kawa? 

W smaku przypomina raczej połączenie zielonej herbaty z yerba mate (z przewagą tej drugiej), z pewnością nie odnajdziemy w niej jakiegokolwiek podobieństwa do kawy palonej.

Słyszeliście o niej? Co sądzicie? 🙂 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką MK Cafe.

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.