Blog posts

Chipsy, jak zrobić dietetyczne i bez tłuszczu?

Chipsy, jak zrobić dietetyczne i bez tłuszczu?

Uncategorized

Masz ochotę na przekąskę? Coś słonego? Może chipsy? Do dziś myślałam, że CHIPSY oznaczają jedynie tłuste, przesolone ziemniaki, obtoczone w chemicznych ulepszaczach smaku… Domowe, zdrowe chipsy w przysłowiowe 5 minut? Oczywiście!

Maszynkę do robienia chipsów (która ma też w zestawie krajalnicę do ziemniaków) poleciła mi jakiś czas temu Edie. 
Do ich przygotowania, wystarczą nam ziemniaki (dobrej jakości) oraz mikrofala. Ziemniaka kroimy przy pomocy krajalnicy, następnie układamy na sitku, które wstawiamy do mikrofali na 3-4 minuty.  Na raz możemy przygotować porcję z jednego ziemniaka (teoretycznie to niewiele, ale… w praktyce może nawet i lepiej). 
Gotowe chipsy możemy posolić lub przyprawić (chociaż to nie jest konieczne). Smakują łagodniej niż te ze sklepu, nie są smażone w głębokim tłuszczu. Spokojnie, nie ma przeszkód, by się nimi nie zajadać. Na pewno są znacznie zdrowszą wersją, niż oryginał.
Urządzenie kosztuje ok. 50 zł, to cena mniej więcej 6 paczek chipsów! Myślę, że taki jednorazowy wydatek się opłaca. Akurat to urządzenie zostało kupione w sklepie TK Maxx, ale można takie dostać w sklepach z gadżetami kuchennymi.


Chipsożercy!

Droga wolna do zajadania się!

Jak Wam się podoba?
Na zdrowie! 🙂

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.