Blog posts

Jak dokonać zmiany nawyków żywieniowych – drugi krok (ĆWICZENIE NR 2)

Jak dokonać zmiany nawyków żywieniowych – drugi krok (ĆWICZENIE NR 2)

Uncategorized

Codziennie przez minimum tydzień, zapisywałeś co jadłeś, w jakich okolicznościach, jakie myśli Ci wtedy towarzyszyły, jak to przebiegało… To zadanie z wcześniejszego POSTU [klik]. Teraz pora na kolejny krok prowadzący ku zmianie Twojego życia. Stres, emocje i strefy zagrożenia!

Spójrz na swój dziennik obserwacji i zadaj sobie pytanie:

 
Dlaczego jest ważne, byś to zrobił? Ponoszenie porażek w walce z trudnościami, odczuwalny stres oraz nieumiejętność radzenia sobie z nim, powszechnie przyjmuje się jako źródło utrzymywania nieprawidłowych nawyków żywieniowych, natomiast wielu badaczy trakuje je jako najważniejsze przyczyny nadmiernego jedzenia.
Niestety, pożywienie łagodzi jedynie objawy stresu, jednak nie redukuje przykrych emocji i powstałego napięcia. Często dochodzi do generowania „fałszywego głodu”, czyli formy wyuczonej reakcji na stres. Mylisz wówczas niebezpieczeństwo z głodem, a napięcie towarzyszące zaistniałej zagrażającej sytuacji, redukuje się przez jedzenie.

Czy u Ciebie wygląda to podobnie? Stresujesz się trudnym dniem, egzaminem, kłótnią z drugą osobą i sięgasz po coś do lodówki? 


Spójrz na swój dziennik obserwacji i zadaj sobie pytanie:

 
Dlaczego warto byś na nie odpowiedział? Na nasze zachowania żywieniowe, jedzenie nadmiernych ilości czy ograniczanie przyjmowanych posiłków, znacząco wpływają przeżywane emocje, a przede wszystkim te negatywne (niestety!). Według hipotezy maskującej objadanie się to czynnik, który wspiera ukrycie (zamaskowanie) złego samopoczucia i tym samym polepszenia go. Przenosimy odpowiedzialność za własny nastrój, wynikający z niekontrolowanych obszarów życia, na zachowania jedzeniowe.

Strefy zagrożeń

Czy dostrzegasz w swoim jadłospisie coś niepokojącego, obszary, które sprawiają Ci szczególną trudność, nad którymi ciężko Ci zapanować? Nazwijmy je STREFAMI ZAGROŻEŃ.


Czym mogą one być?
Przykłady: nocne podjadanie, jedzenie słodyczy
zawsze po wyjściu ze sklepu, jedzenie dużych dokładek, jedzenie na
imprezach rodzinnych, picie zbyt dużej ilości słodzonych napoi,
nieustanne podjadanie, itp.

Znajdź swoje strefy zagrożeń i wypisz je.
Zastanów się jak możesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Co sprawia, że się pojawiają? Czy istnieje jakiś punkt zapalny, który prowadzi do takiego zachowania?

Przypisz każdej strefie zagrożenia kilka tricków, które mogą pomoc w uniknięciu niechcianego zachowania.

BRAWO!

Przebrnąłeś właśnie przez drugą część tej serii. Obserwacja siebie, dochodzenie do pewnych wniosków, wcale nie jest łatwe. Lubimy się oszukiwać, wmawiając sobie, że wszystko jest okej, boimy przyznać się do błędu, powiedzieć głośno, że nie jesteśmy idealni. Taka nasza ludzka natura… Aby nad sobą pracować, warto rozpracować cały system na najdrobniejsze czynniki. Po to właśnie tu się znajdujesz, prawda? Aby działać, bo wiesz, że warto! 🙂

Znalazłeś u siebie któreś z powyższych kwestii? 

Jedzenie w reakcji na stres, emocje i strefy zagrożeń, gdzie musisz szczególnie uważać?

Ostatnie już zadanie i część trzecia tej serii wkrótce… 🙂

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.