Blog posts

Kawa bananowa na ciepło + KONKURS Tefal

Kawa bananowa na ciepło + KONKURS Tefal

Uncategorized
Wyobraź sobie taki scenariusz… Zimowy, mroźny wieczór, Ty, koc i gorąca KAWA BANANOWA. “Popełniłam” przepis tak pyszny, że powinien być wręcz zabroniony!

Kawa bananowa

na ciepło


Składniki:
2 banany,
1 espresso / 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 szklanka mleka,
śmietana 30%
Wykonanie:
Mleko podgrzewamy, kolejno wrzucamy z kawą i bananami do blendera i miksujemy. Śmietanę ubijamy i dekorujemy nią kawę.

Do przygotowania tego deseru użyłam robota planetarnego Tefal Masterchef Gourmet (możecie go wygrać, na dole są informacje w jaki sposób). 
To urządzenie naprawdę ułatwia życie… Działamy jak 2w1 – na dole w miseczce ubijamy i miksujemy, u góry traktujemy składniki blenderem. Co ciekawe, ruch planetarny głowicy, zapewnia optymalne połączenie składników i lepsze efekty kulinarne. To cudo ma unikalną konstrukcję trzepaczki, dzięki czemu możliwe jest ubicie nawet białka z jednego jajka – ja użyłam naprawdę odrobiny śmietany, a bez problemu sobie z nią poradził.


Małe podpowiedzi:

Zamiast bitej śmietany, można użyć jogurtu greckiego (opcjonalnie dosłodzonego syropem klonowym czy miodem).

Jeśli nie chcesz kofeiny, wybierz Inkę, kawę orkiszową, bądź inną kawę zbożową. Nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Próbowałam – tak samo pyszna! 🙂

Ten wpis, jak i dwa poprzednie, pozostał powstał w ramach współpracy z firmą Tefal (odwiedź www i facebooka). Mamy dla Was masę nagród i ogłaszam to po raz ostatni! 🙂

Przypominam, że…

…biorę dla Was udział w konkursie, w którym mogę wygrać dla swoich czytelników produkty firmy Tefal. 

Pierwsza tura, polega na głosowaniu na moje dania: śniadanie, obiad i deser. Im więcej lajków otrzymają zdjęcia, tym więcej nagród dla Was. Wszystko w rękach lajkujących! Przepisy  znajdują się na fanpage’u Tefal. Wystarczy
odnaleźć moje przepisy i polubić zdjęcia.
Druga tura, polega na tym, że zostawiacie w komentarzach pod moimi zdjęciami, kreatywne pomysły na dania, które można przygotować przy użyciu danego produktu firmy Tefal (wykorzystanego przeze mnie w przepisie).
Zwycięzców wybiorę osobiście. Możecie proponować różne przepisy pod różnymi zdjęciami i z wykorzystaniem różnych produktów, biorąc tym samym udział w konkursach koordynowanych przez wszystkich blogerów.

 

Podsumowując…

Jeśli chcecie wziąć udział w konkursie:
2. Lajkujecie moje zdjęcia (im więcej lajków, tym więcej nagród dla Was i tym więcej wygranych).
3. Zostawiacie swój pomysł na przepis w komentarzu pod moimi zdjęciami, który można wykonać przy użyciu produktów Tefal z konkretnego dania. Przykładowo pod zdjęciem dzisiejszego deseru, zostawiacie przepis na dania, które można wykonać przy użyciu robota planetarnego Tefal Masterchef Gourmet.
4. Regulamin konkursu.
Tutaj liczy się współpraca. Mam nadzieję, że uda Wam się zdobyć jak najwięcej tych cudeniek! Chętnie Was nimi obdaruję, w końcu kto by nie chciał TAKICH prezentów na święta!? 🙂 

Ostatni dzwonek, by wziąć udział w konkursie! 🙂

Powodzenia!

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.