Blog posts

“Rzucam cukier” recenzja książki i programu odstawiennego

“Rzucam cukier” recenzja książki i programu odstawiennego

Uncategorized

Atrakcyjna autorka, zachęcające zdjęcia, apetyczne potrawy i
8-tygodniowy program, który ma ułatwić rzucenie cukru. Jakby nie patrzeć,
książka mocno kontrowersyjna – jak twierdzi Sarah Wilson „Cukier to cukier”,
bez względu na to, czy pochodzi z owoców, czy jest jedynie białym proszkiem. I
tu zaczyna się pierwszy zgrzyt między naszymi światopoglądami…

Niedzielne popołudnie

Ubezpieczyłam się w niezbędniki czytelniczki i wyszłam do
parku. Pogoda iscie zachęcająca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, więc
nie było mowy, by ruszać książkę w czterech ścianach.


Autorka to kobieta po “dietetycznych przejściach”

Sarah od wielu lat odżywia się zdrowo (przynajmniej w jej przekonaniu, ponieważ jest zwolenniczką żywienia paleo), natomiast od kilku lat unika cukrów wszelakich. 

Skrajności

I to mnie boli… – nie namawiam do stosowania konkretnej “diety”. Jak najbardziej można czerpać inspiracje kulinarne – Dukan (jedna z najbardziej szkodliwych diet świata), ma wiele fajnych przepisów, 3d chilli to właściwie suto przyprawione racjonalne odżywianie, itd… (pewnie znacie te poglądy już na pamięć). 

Z jednej strony Sarah jest wrogo nastawiona do cukru (bo tu nie chodzi o słodycze same w sobie), a z drugiej przyzwala na odstępstwa od reguły (co się jej chwali).

Sięgając po daną pozycję, nastawiłam się przede wszystkim na słodycze (te niezdrowe, kupne, domowe z ogromną ilością białego cukru), jednak otrzymałam wszystko zaczynając od miodu, przez suszone i surowe owoce, itd. 

Przepisy

Czapki z głów za zdjęcia – mnie namówiły na sprawdzenie kilku przepisów. Niestety, autorka pochodzi z Australii, więc jak się pewnie domyślacie, sporo propozycji zawiera produkty, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Niemniej, można je wyszukać w Polsce, ale nie będzie to należeć do zadań łatwych typu “Idę do Biedronki”. 

Jeśli jakiś sobie szczególnie upodobam, podzielę się z Wami relacją. 


(Na zdjęcie załapały się także moje zapiski i notatnik “zawsze  ze mną”).

 

Poradnik

Całość ma charakter poradnika, który krok po kroku pokazuje jak i dlaczego cukier należy odstawić. Traktuję ją jak kolejną książkę kucharską, wzbogaconą o informacje dotyczące historii autorki i przemyśleń, wniosków dotyczących cukru.

Jeśli sięgają po niego osoby, które czują, że uzależniły się od słodyczy, to prawdopodobieństwo na wyleczenie się jest niewielkie (to kwestia psychoterapii). 

Jednakże, jeśli sięgają po nie osoby, które chcą się dowiedzieć czegoś na słodki temat, sprawdzić jak sobie poradzą z programem odstawiennym, znaleźć przepisy, które byłyby zdrowym zamiennikiem kupnych przekąsek, czy standardowego, polskiego, domowego ciacha, to jak najbardziej można udać się do księgarni.

  

 
Mieliście już do czynienia z “Rzucam cukier” Sarah Wilson?
Co sądzicie na jej temat?  


About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.