Blog posts

Ile powinniśmy jeść – jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Ile powinniśmy jeść – jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Uncategorized
Zwolenniczką codziennego liczenia kalorii nie jestem, ale uważam, że warto “być zorientowanym” – dobrze jest wiedzieć ile powinniśmy jeść. Przedstawiam Wam prosty sposób na obliczenie zapotrzebowania energetycznego.

Mając ogólne pojęcie o potrzebach naszego organizmu, łatwiej nam dostosować codzienny jadłospis.  Pamiętajcie, że nawet odżywiając się zdrowo, można jeść za dużo – tak nie gubi się kilogramów.

Podstawowa przemiana materii

Pierwszym krokiem jest obliczenie podstawowej przemiany materii, czyli tej niezbędnej naszemu organizmowi do funkcjonowania (nawet, gdy siedzimy, odpoczywamy czy śpimy, nasze narządy pracują i potrzebują energii).

BMR (Basal Metabolic Rate) możemy obliczyć w prosty sposób, odwiedzając tę stronę, gdzie wystarczy wpisać płeć, wzrost, wagę, wiek i kliknąć oblicz (ależ ten internet ułatwia sprawę!):

http://www.tabele-kalorii.pl/kalkulator-bmr.php

Dzienne zapotrzebowanie

Mając wynik podstawowej przemiany materii, będziemy teraz obliczać ile kalorii powinniśmy spożywać w ciągu dnia. 

Posłuży nam do tego wzór PAL (Physical Activity Level), czyli  poziom naszej aktywności fizycznej, a ocenia się go w skali  1,40-2,40;
– gdzie wartość powyżej 2,0 odpowiada bardzo ciężkiej pracy fizycznej lub uprawianiu sportu wyczynowego,
– jeżeli mamy dość siedzący tryb życia to po prostu wybieramy 1,4.
Dzienne spożycie energii obliczamy w prosty sposób, ze wzoru:

 BMR x PAL
przykładowo: 1405 x 1,4 = 1967

To oznacza, że 24 letnia kobieta, mająca 170cm i ważąca 58 kg, na podstawowe funkcje życiowe zużywa 1405 kcl, a jej dziennie zapotrzebowanie wynosi 1967 kcl.

Oczywiście musimy pamiętać, że ogólne wzory, to jedynie ogólne wzory – nie uwzględniają one różnic indywidualnych. Niemniej, to świetny sposób na sprawdzenie tego ile (mniej więcej) powinniśmy spożywać kalorii. Traktujcie to jak kierunkowskaz, nie dokładną wytyczną.

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.