Blog posts

Kim jest psycholog?

Kim jest psycholog?

Uncategorized

Dawno temu, ktoś poprosił mnie o opisanie siebie w kilku zdaniach. Rozprawianie o sobie, nigdy nie wydawało mi się sprawą łatwą. Zawsze wolałam słuchać, przytakiwać, rozumieć i analizować słowa innych.

To było jednak koniecznie – musiałam dokonać tego punktu, wypełniałam wówczas dokumenty aplikacyjne. Wiecie, co odpowiedziałam? 
“Chcę
poznać wszystko, wszystkiego dotknąć. Poczuć palące słońce na skórze i
jesienny deszcz, posmakować czekolady i napić się zielonej herbaty z cytryną,
czytać fantasy i tańczyć salsę, być ugryzioną przez pszczołę i polizaną
przez psa, lecieć samolotem i pchać zepsuty rower, znaleźć przyjaciela i
stracić zęba, kopać piłkę i złamać paznokcia, patrzeć  w bezruchu w
sufit i nie móc złapać tchu . Zabijać słowem i kochać oczami, oddychać, a w końcu i
przestać.”
Dlaczego Wam o tym opowiadam i do czego zmierzam? 
Panuje mit psychologa – wróżbity. On to, dostrzega wszystko zaglądając głęboko w oczy, dochodzi do trafnych wniosków na podstawie jednego ruchu ręką, natomiast problemy naprawia praktycznie za pomocą magicznej różdżki. Dementuję.  
Psycholog, to człowiek, taki sam jak Ty. On również posiada swoje życie i problemy. 
Na ostatnich zajęciach przytrafił się piękny cytat: 
 Wyobraź sobie, że Twoje życie, to góra po której się wspinasz. Psycholog to nie jest osoba, która stoi na jej szczycie i krzyczy “No dalej! Dasz radę, jeszcze tylko troszkę! Uda Ci się”. Nie. 
Psycholog to osoba, która też posiada swoją górę, sama szuka odpowiedniej ścieżki i dąży na jej szczyt. Jednakże, dzięki temu, że te góry sąsiadują ze sobą, jest on w stanie zobaczyć Twoją górą z zupełnie innej perspektywy, dostrzec to, czego być może nie widać w miejscu, w którym stoisz Ty.”
Psychologia to nauka, nie czary.
Często zadajecie mi pytania, dotyczące Waszych problemów, prosząc o rady na skuteczne i szybkie rozwiązanie… Proszę, nie traktujcie mojego bloga jak poradni psychologicznej. Daleka jestem od udzielania jakiejkolwiek pomocy w sposób internetowy. Nic nie zastąpi wizyty w gabinecie psychologa, tylko wtedy taką usługę można nazwać psychologiczną. Maile, to nieodpowiednia metoda – nie popieram jej i nie działam w ten sposób. 
PAMIĘTAJCIE. Gdy tylko otwieram skrzynkę odbiorczą, z wiadomością od Was – moich czytelników, jest mi niezwykle miło. Opisujecie swoje historie, to dla mnie naprawdę ważne – obdarzacie mnie swoim zaufaniem. Część osób chce się podzielić także z innymi osobami – wtedy publikuję Wasze listy na blogu
 ( np. “Bulimia – moja historia“). 
Jeśli tylko macie ochotę – piszcie do mnie. Przeczytam, docenię, a za Waszą zgodą lub prośbą, udostępnię na blogu.

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.