Blog posts

TŁUSZCZE – Na czym smażyć? A jakie stosować na zimno?

TŁUSZCZE – Na czym smażyć? A jakie stosować na zimno?

Uncategorized
Grafika google.pl

TŁUSZCZ, często to właśnie jemu przypisuje się powstawanie nadwagi, z tego względu osoby na dietach wybierają produkty zupełnie go pozbawione lub nieco odtłuszczone (poniżej 30%). Świadomość jedzenia i wiedza na temat obróbki produktów wzrasta – mam zatem nadzieję, że większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to błąd. Co zostaje po odjęciu tłuszczu z sera lub jogurtu, co nadaje takim produktom smak? Często to sztuczne dodatki… Zapamiętaj – tłuszcz jest niezbędny, jeśli pragniesz być szczupłym i zdrowym.
Jednakże ich zastosowanie w kuchni różni, gdyż część z nich jest bardziej narażona na
uszkodzenia podczas procesów wykorzystujących temperaturę. Innego oleju należy użyć do smażenia i innego do dresingu na sałatki.

 WYSOKIE TEMPERATURY 

(smażenie, gotowanie, pieczenie):

– olej kokosowy
– masło
– ghee (masło klarowane)
– smalec (domowo topiony!)
– olej rzepakowy
– oliwa

NISKIE TEMPERATURY 

(do sałatek, dresingów, używane “na zimno”)

– oliwa z oliwek
– olej sezamowy
– olej rzepakowy

Po co nam właściwie zdrowe tłuszcze?
Przede wszystkim to budulec naszych komórek, poza tym poprawiają pracę mózgu, wpływają na stan zdrowia serca, płuc, “koją” układ nerwowy, odżywiają skórę, maja swój udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Można je stosować zewnętrznie (wcierać) i wewnętrznie (spożywać),.

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.