Blog posts

lekkie LECZO Z DYNIĄ

lekkie LECZO Z DYNIĄ

Uncategorized
DYNIA, dziś w roli głównej. Cóż nasze ciało i zdrowie jej zawdzięcza?
To nosiciel witaminy A ( tej, która między innymi utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci) – 100g dyni, zaspokaja 100% dziennego zapotrzebowania tej witaminy (podobnież im bardziej pomarańczowa, tym większy zasób). Znajdziemy w niej także sporo potasu, miedzi i żelaza oraz cynk, magnez, fosfor i wapń. Nie dość, że jest lekko strawna, zdrowa, to przyczynia się do odkwaszania organizmu. Osoby redukujące wagę, nie bójcie się wcinać dyni – 100g dyni to około 28 kcl.

lekkie LECZO Z DYNIĄ

średnie
czas: ok 30-40 min

Warzywa kroimy i zalewamy wodą (tak, aby zakrywała je mniej więcej w 23). Dorzucamy ziele angielskie i liść laurowy i gotujemy do miękkości – ok 25 minut. Dodajemy przecier pomidorowy ( najlepiej domowy, może być także koncentrat, pokrojone świeże pomidory lub te z puszki). Przyprawiamy solą, pieprzem i swoimi ulubieńcami ( u mnie: patrz w “składniki”), dodajemy łyżkę octu (można pominąć) oraz łyżkę oleju rzepakowego. Gotujemy jeszcze ok 5 -10 minut.
Leczo możemy jeść z kaszami, makaronami, pieczywem, samodzielnie czy jako sos dodatek do obiadu.
Smacznego! 🙂

About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.