Blog posts

Kisiel – jak zrobić DOMOWY i zdrowszy?

Kisiel – jak zrobić DOMOWY i zdrowszy?

Uncategorized

KISIEL to lekka i smaczna przekąska. Najczęściej wybieramy jego ekspresową formę – gotowy proszek w torebce (za dosłownie parę groszy). Co też tam wrzucają, nie mam pojęcia (muszę znaleźć w sklepie jakąś etykietkę). Ale po co konsumować coś nieznanego składu? Lepiej spożywać sprawdzone.

 Nie ma co zwlekać – podwijamy rękawy i przygotowujemy DOMOWEJ  roboty (o niebo zdrowszy!) kisiel owocowy. Przepis, jak to u mnie zazwyczaj bywa, należy do banalnych, szybkich i smacznych…

DOMOWY KISIEL MALINOWY

Wykonanie: Sok owocowy wlewamy do garnka i wstawiamy do
zagotowania. Skrobię/mąkę ziemniaczaną wrzucamy do szklanki z wodą i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Gdy sok się zagotuje,  wlewamy naszą mieszaninę do garnka, cały czas mieszając. Gotujemy jeszcze chwilkę i zestawiamy z ognia. Ponieważ słodziłam stewią, wrzuciłam ją na samym końcu (mam wrażenie, że pod wpływem temperatury zmienia smak). Kisiel wlewamy do naczynek, przystrajamy owocem i miętą.


About the author

Martyna Banasiak
Cześć, miło mi Cię widzieć! Blogować zaczęłam 3 lata temu, wtedy założyłam największego w Polsce bloga o psychodietetyce i zdrowym stylu życia Psychodietka.pl, w marcu tego roku dokonałam rebrandingu i działam pod swoim nazwiskiem na MartynaBanasiak.pl, rozszerzyłam też tematykę bloga. Możesz zobaczyć i posłuchać mnie na kanale na YouTube. Moje filmy mają około 2 000 000 wyświetleń (WOW!), uwielabiam to miejsce, może Tobie też się spodoba. Nie zastanawiam się nad tym, czy bardziej czuje się blogerem, czy youtuberem, po prostu robię dobre rzeczy, bo wiem, że tak można zdziałać najwięcej i najlepiej.